Havlu ve Havlu Çeşitleri

Havlu seçerken, evlerimizde aksesuarlarımız kadar kişisel olarak kullandığımız tekstil ürünleri konusunda da bilinçli ve sağlıklı seçimler yapmalıyız. Özellikle tenimiz için en ideal havlu tercihlerini yapmamız oldukça önemlidir. Havlu, Türkiye’de son derece ilgi gören ve yoğun şekilde üretilen bir kumaş biçimidir. En basit ifadeyle havlu, suyu emme özelliği olan iplik ya da dokuma biçimleriyle oluşturulan bir kumaş olarak bilinir. Söz konusu kumaşlar dokuma işleminin hemen akabinde özel işlemlerden geçirilir ve bu şekilde su emiş gücü yükseltilir.

havlu

Havlu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bugün itibariyle Türkiye’de bordürsüz, bordürlü, dantelli, iplik boyalı ya da nakışlı gibi popüler havlu türlerinden söz etmek olasıdır. Bu çeşitlerin modern dünyada daha farklı karşılıklarını da bulmanız mümkündür. Havlu sözcüğü Arapçadan dilimize kazandırılmıştır. Arapçada kullanılan “hav” kelimesi, kadife benzeri kumaşların üstünde yer alan ince tüyler anlamına gelir. Havlu çeşitlerinin bu denli fazla olduğu bir sektörde elbette tüketiciler adına en ideal tercihleri yapmak pek kolay değildir.  Bunun için bazı ipuçlarına kulak vermek gerekir.

  • Havlular kullanım açısından; el, yüz, plaj ya da banyo havlusu gibi türlere ayrılır. Bunlar daha çok ölçü biçimlerine göre ayrılmıştır. Bu kategorilerde kullanım alanınıza en uygun havlulara yönelmeye dikkat etmelisiniz.
  • Hav yüksekliği haricinde havlunun gramajı da önemli bir kriter olarak öne çıkar. Havlunun yumuşaklık hissi vermesi, kullanım ömrünün fazla olması mühimdir. Nitelikli olan bir havluda emerek batma süresi en fazla 90-100 saniye civarında olmak durumundadır.
  • Tercih edilen havlunun içeriğine dikkat etmelisiniz. Diğer yandan iplik türü, dayanıklılık, renk haslığı benzeri kriterler de havlu kalitesi için önemlidir.
  • Zaten sert yapıda olan havlular kullanımla beraber daha da sert bir hal alır. Bu da zaman içinde cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Doğal lifler konusunda pamuk, modal ya da bambu gibi opsiyonlar idealdir. Bu tip doğal liflerde petrol türevi olan maddelerin bulunmaması önemli bir avantaj sağlar.
  • Havlu kısa aralıklarla yıkanan bir üründür. Bu nedenle dikiş niteliği de es geçilmemesi gereken bir kriterdir. Nitelikli havlularda deformasyonları minimize etmek olasıdır.
  • Havlular ev dekorasyonu için kullanılacağı gibi aynı zamanda hediye amaçlı da alınabilir. Bunun dışında günlük özel kullanım havluları ya da spor aktivitelerinde kullanılan özel havlular bulunur.

En Sık Kullanılan Havlu Türleri

Banyoların olmazsa olmaz parçaları arasında kabul edilen havlu, Türk kültüründe çok önemli bir yer tutar. Dekoratif işlevi dışında gündelik hayattaki aktif kullanımıyla da dikkat çeken havluların pek çok modelinden ve türünden söz edilebilir. Banyolarda kullanılan havlular çoğunlukla el, saç, yüz ya da vücut kurutmak amacıyla tercih edilir. Havlu çeşitlerinde kullanım amacı ve havlu yapıları ön plana çıkar. Yüzümüz çok hassas olduğu için yüz havluların ayrı bir alanda tutulması ve çok sık değiştirilmesi gerekir. Ortak kullanılan havlular, bakterilerin yüze nüfuz etmesi açısından riskler doğurabilir. Tüm aile bireylerinin ayrı havlu kullanması gerekir. Bu arada havluların banyo ile uyumlu seçilmesi dekoratif açıdan da fark yaratmanıza neden olur. Bambu tipi havlular ise daha çok doğallığı önemseyen kullanıcıların tercih ettiği bir havlu tipidir. Asya’da bambu ağaçlarının işlenmesi neticesinde elyaf elde edilir. Bambu havlularda bu elyaflar aktif olarak kullanılır. Suya dirençli olmasından dolayı çok yaygın bir şekilde kullanılır. “Jakarlı” denilen havlular, jakar isimli makinelerde üretilen bir modeldir. Dokuma makineleri sayesinde farklı desenler oluşturmak görece kolaydır.

Toptan ve Perakende Havlu Fiyatları

Sektörde önemli bir yer edinmeyi başaran Ağol Tekstil, toptan havlu satışında ekonomik fırsatlar sunmayı başarıyor. Birinci kalite ring iplik ya da ikinci kalite open end iplik kullanılan havlu ürünleri için Ağol Tekstil ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Toptan Havlu Fiyatları veya Perakende Havlu Fiyatları için Mutlaka Bize Ulaşın!

Kategoriler: Ev Tekstili

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!