Yaşam alanlarımızdaki düzen hayatımızı da düzenler. Mesela evimiz ne kadar temiz olursa olsun dağınık olduğunda karmaşa bizi sürekli rahatsız eder. Ev düzeninde ise eşyaların, kıyafetlerin ve özellikle ev tekstili ürünlerinin düzgün bir şekilde saklanması çok önemlidir. Son yıllarda hemen hemen hepimizin evinde yerini alan lastikli çarşaflar ise kullanırken büyük kolaylık ve düzen sağlarken, iş saklamaya gelince bize bazen kabus yaşatabiliyor.

Lastikli çarşaf katlanması en zor olan eşyalardan bir tanesi olarak görülüyor birçok kişi tarafından. Pek çok kadın, bu çarşafları katlarken zorlanmakta ve çoğu kez de başarılı bir sonuca ulaşamamaktadır. Ancak durum aslında o’kadarda karmaşık değil. Birkaç basit teknik ile lastikli çarşaflarınızı kolaylıkla katlayabilir ve saklayabilirsiniz. Lastikli çarşafın düzgün durması için dikkat etmeniz gereken ufak püf noktaları bulunur. Bu püf noktalarını uyguladığınız takdirde son derece düzenli bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Lastikli Çarşaf Nasıl Katlanır?

Lastikli çarşaflarda bulunan lastikler, her ne kadar kullanım esnasında büyük kolaylık sağlıyor olsa da aynı şeyi ütüleme ve katlama için söylemek mümkün değil. Bu çarşaflar, düz çarşaflara göre çok daha zor katlanıyor. Ancak bir çözümü yok değil. Lastikli çarşaf katlama tekniklerin arasından size en kolay olanı seçerek çarşaflarınızı kolaylıkla katlayabilirsiniz.

Lastikli Çarşaf Katlama Teknikleri Nelerdir?

 • Katlama Tekniği
 • Rulo Yapma Tekniği
 • Konmari Tekniği
 • Kamufle Etme

Lastikli Çarşaf Katlama Tekniği Nedir?

 • Lastikli çarşaf katlamaya başlarken öncelikle çarşafların büzgülü olan köşe noktalarını tutun.
 • Tutmuş olduğunuz bu iki köşeyi katlayıp tam olarak üst üste getirin. Üst üste geçen köşelerin düzgün bir şekilde durması bu işin en önemli püf noktalarından birisidir. O nedenle elinizle mutlaka düzeltmeye çalışın.
 • Elde ettiğiniz şeklin düz olan kenarı haricindeki 3 kenarı, içe doğru katlayın ve ortaya bir dikdörtgen çıkmasını sağlayın.
 • Bu dikdörtgeni elde ettikten sonra işiniz çok kolay. Dilediğiniz boyuta gelecek şekilde 1 ya da 2 kere daha katlayarak son derece düzgün bir katlama yapabilirsiniz.

Rulo Yapma Tekniği Nedir?

Katlama yönteminde anlatıldığı şekilde uygulamak size zor geldiyse lastikli çarşafınızı katlamak yerine rulo yapmayı deneyebilirsiniz. Rulo olarak saklanan çarşaf, düzgün bir görünüme sahip olacağı gibi buruşma ihtimali de çok daha az olacaktır.

 • Çarşafı rulo olarak saklamak için öncelikle 2 kere ikiye katlayın ve ince uzun bir şekil elde edin. 
 • Ardından kısa olan köşeden başlayarak rulo yapın.
 • Rulo katlama esnasında çekmecenizin yüksekliğini göz önünde bulundurursanız yerleştirme konusunda sorun yaşamazsınız.

Lastikli Çarşaf Katlamak için Konmari Tekniği Nedir?

Konmari tekniği, adını Japon düzenleme uzmanı ve yazar Marie Kondo’dan alır. Marie Kondo bilinen diğer adı ile Konmari, ev düzeninin insan hayatı için önemine sık sık değinir ve eşyalarınızı saklamak için de son derece kullanışlı katlama ve düzenleme yöntemleri paylaşır.

Konmari, eşyaların üst üste konulmasının alışılagelmiş bir teknik olsa da aslında hiç de kullanışlı olmadığından bahsediyor. Katlamanın ince uzun bir şekilde yapılmasını vedik olarak yerleştirilmesini öneriyor. Bu yöntem, tüm eşyalarınız gibi lastikli çarşaflar içinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Denediğinizde hak vereceksiniz.

Kamufle Etme Tekniği Nedir?

Son çare olarak eğer ki diğer yöntemlerin hiçbirini yapamıyorsak çözüm Çarşafı kamufle etmek. Çarşaf saklamanın belki de en kolay yolu hurçlar içerisinde saklamak. Bunun anlamı tabii ki çarşafı hurcun içerisine gelişi güzel atıp saklamak değildir ancak çok ince ayrıntısına takılmadan, mümkün olduğunca katlayarak hurca yerleştirebilirsiniz. Bu dolabınızda düzgün bir görüntü sağlayacaktır. Günümüzde, son derece sevimli görünüşlere sahip olan küçük hurçlar bulunuyor. Böylelikle, dışarıdan gayet düzenli bir görüntü olacaktır. Aynı zamanda hurcun içerisine çeşitli çiçekler ya da kokular da ekleyebilirsiniz.

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!