Lastikli çarşaf, günümüzün en çok tercih edilen tekstil ürünlerinden biri haline geldi. Bunun sebebi hepimizin en doğal ve ortak noktasının uyku olması. Uyku sağlığımız için çok önemli. Kaliteli bir uyku tüm hayatımızı etkileyecektir. Lastikli çarşaf ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Yatağınızda sürekli kayan, bozulan rahat vermeyen tekstil ürünlerini özellikle çarşafı düşündüğünüzde rahat ve kaliteli bir uykunun ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. 

Bu sayfada ideal lastikli çarşaf hakkında bilgiler vereceğiz. Çünkü her lastikli çarşaf istenilen kalitede değil ve kullanım deneyim açısından kalitesiz ürünler canınızı sıkabilir.

Öncelikle lastikli çarşafın tam olarak ne olduğunu bilmeyenler olabilir, bunu açıklayalım. Daha sonra özelliklerinden bahsedelim.

Lastikli Çarşaf Nedir?

Lastikli çarşaf, çarşaf türleri arasında kullanım özellikleri bakımından en fazla tercih edileni durumunda. Fitted çarşaf olarak ta bilinir.Oldukça fazla tercih edilmesindeki en önemli etkenler;

 • Kolaylıkla yatağa geçirilmesi
 • Sık sık bozulmaması, sabit kalması
 • Kirlendiğinde yataktan kolaylıkla çıkarılıp yıkanabilmesi.

Lastikli çarşaf sunduğu kullanım kolaylığının yanı sıra şık, rahat ve kaliteli de olmalıdır. Bugün sadece evlerde değil, otel ve pansiyon gibi turizm işletmelerinde ve hastane odaları ve sağlık merkezlerinde de oldukça fazla kullanılıyor lastikli çarşaflar.

Çarşaflar, uyku düzeni ve kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Yanlış ve kalitesiz çarşaf seçimi, uyku esnasında terlemeye, kaşınmaya ve bu nedenle de sık sık uyanmanıza neden olabilir. Ayrıca cildinizi rahatsız edip alerji de yapabilir. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için her zaman kaliteli malzemelerden üretilmiş çarşafları tercih etmelisiniz.

Lastikli Çarşaf Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Çarşaf alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ve ilk nokta, alacağınız çarşafın kumaşı olacaktır. Lastikli çarşaf seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; mutlaka pamuk ağırlıklı kumaşlar tercih etmeye çalışın. 

Bu aşamada şöyle bir durum var. Her pamuklu diye satılan çarşaf %100 pamuklu kumaş olmayabilir. Pamuklu kumaşların yanı sıra penye, keten, saten ve liyosel içeren kumaşları da tercih edebilirsiniz.

Çarşaf kumaşının, terletme özelliği olmaması ve cildinize hava aldırması çok önemli. Terlediğinizde nemi size vermemesi, kumaşın sağlığınız için doğru bir kumaş olduğunun göstergesidir.

Çarşaf kumaşının çeşidinin yanı sıra kumaşın dokuma özellikleri de çok önemlidir. Kumaştaki rahatlık hissini arttıran sık dokumadır. Daha fazla detay için lastikli çarşaf kumaş çeşitleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Lastikli Çarşaf Ölçüleri Nelerdir?

Lastikli çarşaflar marka ve modele göre farklı ölçülerde olabilirler. Ancak bazı genel standart ölçülerde mevcuttur.

Tek Kişilik Lastikli Çarşaf

Tek kişilik lastikli çarşaf için standart genel ölçü 120 x 200 olarak kabul edilir. Eğer özel ölçülerde tek kişilik yatağa sahipseniz iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 • 90×200+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir. )
 • 100×200+25 cm (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)
 • 120×200+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)

Çift Kişilik Lastikli Çarşaf

Çift kişilik lastikli çarşaf için ölçüler 140 x 200 yada 160 x 200 olarak çalışılır. Çift kişilik yataklarda boyut seçenekleri daha fazla olduğu için Çift kişilik lastikli çarşaf için seçenek daha fazladır. Bu sebeple eğer özel ölçülerde çift kişilik yatağa sahipseniz iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Sipariş vermeden önce yatağınızın boyutlarını net olarak öğrenmenizde fayda var. Yatağınız boyutlarını da hesaplayarak en az 10 cm daha geniş çarşaf almanız gerekiyor.

 • 140×200+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)
 • 160×200+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)

Battal Boy Lastikli Çarşaf

Battal boy lastikli çarşaflar, büyük boy yataklar için üretilmektedir. Battal boy lastikli çarşaf için genel ölçü 200 x 200 olarak üretilir ancak özel boyutlar için bilgi alabilirsiniz.

 • 180×200+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)
 • 200×200+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)

Bebek Boy Lastikli Çarşaflar

Bebek boy lastikli çarşaflar için çok fazla ölçü seçeneği bulunur. 60×120, 80×140, 70×130, 50×90 gibi. Bebek boy lastikli çarşaf almadan önce mutlaka yatağın ölçüsünü net olarak öğrenmelisiniz. Aksi takdirde çarşaf yatağı tam olarak sarmayacaktır.

 • 50x90cm+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)
 • 60x120cm+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)
 • 70x130cm+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)
 • 80x140cm+25 cm  (kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30cm ‘e tekabül etmektedir.)

Lastikli Çarşaf Fiyatları Neden Farklıdır?

Lastikli çarşaflar genel olarak uygun fiyatlı ürünlerdir ancak lastikli çarşaf fiyatları kumaşın kalitesine, dokumasına, türüne ve çarşafın boyutuna göre farklılık gösterir. Lastikli çarşafların, bir ev tekstili ürününü olmasının yanı sıra dekoratif ürünler de olduğu göz önüne alındığında fiyatlarında değişiklikler olması gayet normaldir.

Lastikli çarşaf için saten kumaşlar, kumaşın yapısı gereği ve daha çok özel günlerde kullanıldığı, az tercih edildiği için fiyatları pamuklu kumaştan üretilen çarşaflara göre daha pahalı olmaktadır.

Alacağınız çarşafın üzerinde bulunan figür, desen ve model de fiyat yelpazesi üzerinde değişiklikler olmasına neden olabilir. Özellikle, lisanslı bir karaktere ait baskılar çarşafın fiyatını yükseltir.

Lastikli Çarşaf Modelleri

Lastikli çarşaf modelleri oldukça çeşitlidir. Özellikle son yıllarda özel baskı desenli modeller üretilmiştir. Yinede bu modeller arasında en çok talep gören model düz renkli olanlardır.  Düz modellerin tercih edilmesinin en büyük nedeni ise; farklı yastık kılıfları, nevresim ve yatak örtüleri ile beraber kullanabilmesini sağlamasıdır. Diğer bir deyişle esnek kullanım sağlar.

Özel günler için saten çarşaflar tercih edilirken, saten çarşaflarda tek rengin yanı sıra desenli modellerde ön plana çıkıyor.

Çocuklar için üretilen lastikli çarşaflarda ise genellikle popüler çizgi film kahramanları olan modeler daha fazla talep görüyor. Bebekler için ise daha soft renklerde, hatta boyasız, beyaz, %100 pamuk ürünler daha fazla tercih ediliyor. 

Ağol Tekstil lastikli çarşafları, Süprem Penye 100% pamuklu kumaştan üretilir. Kullandığımız lastiğin eni 2 cm’dir ve kenar köşe derinliği 30 cm olarak üretilir. Her ebatta yatağınıza kolayca takabilirsiniz. Etrafının lastikli olması sayesinde yatağı rahatça kavrar. Lastikli çarşaf kesinlikle renk vermez ve çekmez. Lastikli çarşaflar yerli kumaş, lastik ve iplik kullanılmaktadır.

Toptan ve Perakende Siparişleriniz ve En Güncel Fiyatlar için Bize Ulaşabilirsiniz.

 


6 yorum

Esra · 9 Ekim 2020 10:01 am tarihinde

Ürünler gerçekten kaliteli. 3 yıldır kullanıyorum, esnekliği ve kumaş kalitesi çok iyi. Çok sık yıkamama rağmen lastiklerinde herhangi bir sorun olmadı. Farklı renklerini almayı düşünüyorum.

  Ağol Tekstil · 5 Kasım 2020 11:53 am tarihinde

  Değerli düşünceleriniz ve tavsiyeniz için teşekkür ederiz.

Erdal · 5 Kasım 2020 11:48 am tarihinde

Uzun süre kullanmak istiyorsanız güvenle tercih edebilirsiniz. Butik otelim için toptan almıştım, çok memnun kaldım.

  Ağol Tekstil · 5 Kasım 2020 11:53 am tarihinde

  Değerli düşünceleriniz ve tavsiyeniz için teşekkür ederiz.

Türkan aktı · 11 Kasım 2020 4:24 pm tarihinde

Yatak kalınlığı 40 cm ona göre dikilebilirmi 180 200 40 cm yatak kalınlığı standart olanlar olmuyor

Lastikli Sedye Örtüsü | Ağol Tekstil · 2 Kasım 2020 9:05 am tarihinde

[…] Lastikli Çarşaf […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!