Yastık Kılıfı Nedir?

Yastık kılıfı, kaliteli bir uyku için ihtiyacımız olan yastıkların temizliği ve rahatlığı için kullanılan bir yatak odası tekstili ürünüdür. Yastık kılıfları her zaman işlevsel olarak değil, bazende dekoratif olarak kullanılabilir.

Yastık kılıfları, yatak yastıkları, ortopedik yastıklar, kırlentler ve minderler gibi çeşitli boyut ve şekillerde olabilirler.

Yastık Kılıfı Çeşitleri

Ev tekstili son yıllarda oldukça gelişti ve inanılmaz çeşit ve modellerde ürün yelpazesine sahip bir aşamaya geldi. Yastıklar ise sadece uyurken değil, ev ve hatta işyerlerinde bile hemen hemen her alanda varlıklarını sürdürüyorlar. Yastık kılıfı boyutları çok çeşitlidir. Standart modellerin yanı sıra bebek ve çocuk yatakları için tasarlanan ürünler de vardır. Bebek yastık kılıfları daha küçük boyutlarda, daha soft renklerde, daha doğal kumaşlar kullanılarak üretilebilir. Çocuk yastık kılıfları ise boyut olarak daha farklıdır. Genellikle canlı renklerde, bazen lisanslı karakterlerin olduğu baskılı modellerden oluşur.Yastık kılıfları genel olarak ikiye ayrılır.

 • Dekoratif Yastık Kılıfları (Minder, Kırlent vb.) 

Minder, kırlent, koltuk yastıkları gibi daha çok uyku için değil de dekoratif yada oturma amaçlı kullanılan yastıklar. Dekoratif yastık kılıfları genelde süs olarak yada oturmak için kullanılır. Bu sebeple konfor ikinci plandadır. Dekoratif yastık kılıfları işlemeli, baskılı, nakışlı yada boncuklu olabildiği gibi saten kumaşlar veya hassas ipekler ile de yapılmış olabilir. Önemli olan görsel olarak şık olmasıdır. Özenle seçilmiş dekoratif yastık kılıfları en az perde yada halı gibi yaşam alanının havasını değiştirecektir.

 • Yatak yastık kılıfları (Silikon Yastıklar, Ortopedik Yastıklar vb.) 

Uyumak için kullanılan çeşitli yastıklar için üretilmiş yastık kılıfları. Tek olarak satılabildiği gibi Nevresim takımı içerisinde de nevresim ile uyumlu yastık kılıfları bulunmaktadır. Yatak örtüsü takımları içerisinde de çeşitli modellerde yastık kılıfları bulunmaktadır. Yatak yastık kılıfları uyku amaçlı üretilmiştir bu sebeple görsellikten ziyade konfor ve kalite ön plandadır.Terletmeyen, serin tutan, alerji yapmayan kumaşlar tercih edilmelidir. Genellikle pamuklu kumaşlar tercih edilir. Üzerinde düğme, fermuar yada başka bir aksesuar bulunmamalıdır.

Yastık kılıfı modelleri tekli yada set halinde satılabiliyor. Set satılanlar genellikle çift kişilik nevresim takımları ile uyumlu oluyor.

Neden Yastık Kılıfı Kullanmalıyım?

 • Yastık kılıfları hijyeniktir, yastığın kirlenmesini önler,
 • Yıkanması ve temizliği daha kolaydır. Her seferinde yastığı yıkayamazsınız ancak yastık kılıfını sıklıkla değiştirebilirsiniz.
 • Uyku kalitesi için önemlidir. Yastığın dış kumaşı nasıl olursa olsun sizin teniniz ile temas edecek olan kılıfın kumaşıdır.
 • Dekorasyona renk katar. Oturma odanızda yada yatak odanızda bulunan kırlent yada minderlerin kılıflarını sıkıldığınızda değiştirebilir bambaşka bir hava katabilirsiniz.
 • Nevresimleriniz ile uyumlu olmasını sağlar.

Yastık Kılıfı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kullanım Amacı

Yastık kılıfı seçerken daha öncede bahsettiğimiz gibi kullanım amacına göre seçim yapılmalıdır. Yastık kılıfını ne için kullanacaksınız? Uymak için kullandığınız yastığınızda mı? Dekoratif amaçlı yastıklarınızda mı?

Yastık Kılıfı Kumaşı

Yastık kılıfı seçerken dikkat edilmesi gereken diğer nokta kumaşıdır. Kumaş yastığın konforunu ve görünümünü belirler. 

Yatak için alacağınız yastık kılıfında;

 • nem ve hava transferi sağlayan, tercihen pamuklu organik kumaşlar,
 • Sık yıkanmaya uygun, solmayan kumaşlar
 • Terletmeyen ve teri emebilen özellikte kumaşlar 
 • Alerji yapmayan kumaşlar olması önemlidir.
 • Tercihe göre nevresim yada yatak örtünüz ile uyum sağlayarak takım olması da görsel açıdan düzen sağlayacağı için rahatlatıcı olacaktır.

Yastık Kılıfı Ölçüsü

Yastık kılıfı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yastık kılıfının ölçüsüdür. Yastığınızın türü, modeli yastık kılıfının ölçüsünü de belirleyecektir. Yatak yastıklarının ölçüleri genellikle standarttır. Özel ölçüler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yastık Kılıfı Kullanımı ve Bakımı

 • Yastık kılıfı ve yastık arasında “alez” kullanılmalı,
 • Yastık kılıfları günlük kullanım ürünleridir. Özellikle yatakta kullanılan yastık kılıfları hafta 1 yada 2 kez değiştirilmeli,
 • Yastık kılıfları 60 derecede yıkanmalı,
 • Yastık kılıfının kumaşı uyurken rahatsızlık veriyorsa değiştirilmelidir.
 • Makyaj yada cilt bakım ürünleri yastık kılıflarına leke yapabileceği için cildinizde bu ürünler ile uyumamalısınız.
 • Kılıfların ucunda fermuar, çıt çıt veya düğme yer alabilir. Bu parçalara özellikle dikkat edilmelidir.

 

Yastık Kılıfı Modelleri

Kırlent Modelleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kategoriler: Ev Tekstili

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!