Yastık seçimi, kaliteli bir şekilde uyumanız ve boyun sağlığınız açısın son derece önemlidir. Belli kriterlere uygun ve uyku şeklinize uygun bir yastık seçtiğinizde genel sağlığınız çok daha iyi olacak ve kendinizi gün içerisinde çok daha enerjik hissedeceksiniz.

Yastık Çeşitleri

Yastıkların üretildikleri maddeler ve kullanım amaçlarına göre pek çok farklı çeşidi vardır. Bir yastığın kaliteli ya da pahalı olması, sizin için uygun olacağı anlamına gelmez. Herkes için rahat ve sağlıklı yastık farklıdır.

Yün Yastıklar  

Yün yastıklar, düzenli bakımı yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca kullanılabilecek yastıklardır. Ancak yalnızca yıkamak yeterli olmayıp belli aralıklarla yünleri havalandırmanız gerekir.

Bu yastık türü sert bir özelliğe sahiptir. İçeriğindeki yün, sağlık açısından tercih edilebilecek bir maddedir; ancak sert yastıklara alışık değilseniz yün yastık kullanımı sonrasında ciddi boyun ağrıları ile karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Pamuk Yastıklar

Pamuk yastıklar, yün yastıklara göre daha yumuşak olmakla beraber yine de sert yastıklar sınıfında yer alır. Fiyat olarak, en uygun fiyatlı yastık modellerinden birisidir. Eğer pamuk başka bir ürün ile karıştırılmadıysa sağlık açısından son derece uygundur.

Latex Yastıklar

Boyun ve sırt ağrılarından şikâyetiniz varsa, sürekli uykusuzluk çekiyorsanız bu yastıkları kullanabilirsiniz. Boynunuza destek olan bir maddeden üretilirler. Ayrıca anti bakteriyel olduklarından dolayı alerjik bir vücuda sahip olanlar da rahatlıkla kullanabilir.

Elyaf Yastıklar

Elyaf yastıklar, yumuşak yastık sevenlerin tercih ettiği seçenekler arasında yer almakta. Başınız ve boynunuzun şeklini aldığı için rahat olacaktır. Ayrıca fiyatları da gayet uygundur.

Kaz Tüyü Yastıklar

Kaz tüyü, hem kimyasal içermeyen ve insan sağlığı için zararlı olmayan hem de son derece rahat bir maddedir. Yastıklarda kullanıldığında da rahat etmenizi sağlayacaktır. Fiyatları ortalamanın üzerindedir ama vereceğiniz paraya sonuna kadar değer.

Ortopedik Yastıklar

Ortopedik yastıklar, genellikle visko ya da jel dolgulu yastıklardır. Bu yastıkların boyun destekli olması en önemli özellikleridir. Boyun ağrıları çekenler ve boyun fıtığı gibi hastalıkları olanlar için idealdir.

Yastık Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Öncelikle yumuşak mı yoksa sert bir yastık mı sevdiğinize karar verin ve seçenekleriniz arasında sağlığınız için en uygun olanı seçin.
  • Yastık üretiminde kullanılan madde kadar yastığın kalınlığına da dikkat edin. Boynunuzun alıştığı kalınlığın dışında yastık kullandığınızda boyun ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca alçak yastıkların çok daha sağlıklı olduğunu da unutmayın.
  • Hijyen önemli. Mümkün mertebe anti bakteriyel ve antialerjik yastıklar seçmeye çalışın.
  • Yastığın dış kılıfının hangi malzemeden olduğuna dikkat edin. Yastığın dolgusu rahatlığınız için önemli olsa da dış kılıfı direkt olarak sağlığınızı etkiler. Kimyasal içerek kumaşlarla kaplanan yastıkları tercih etmeyin.
  • Uyurken yan dönmeyi tercih ediyorsanız sert ve yüksek yastıklar tercih edebilirsiniz; ancak sırt üstü yatıyorsanız mutlaka alçak yastık kullanın.

Yastık Modelleri için Aşağıdaki Yazımızı İnceleyebilirsiniz…

Yastık

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!