İnsan ömrünün yaklaşık %30’unun uykuda geçtiği düşünülürse en az yatak kadar yastık ve yorgan seçiminin de bir o kadar önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ağol Tekstil olarak, sektörde olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, sizlerin uyku sağlığını önemsiyor ve bu doğrultuda “sağlıklı ve kaliteli uyku” için olmazsa olmaz ürünlerin tedarikini sağlıyoruz. 

Hep yorgun argın uyanıyor ve gün boyu halsiz hissediyorsanız, yorgan veya yastık, ya da her ikisini birden yanlış seçmiş olabilirsiniz. Kim istemez ki yorucu bir günün ardından başını yastığa koyar koymaz uykuya dalmayı?! İşte doğru yastık ve yorgan seçimi için birkaç tüyo:

Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli bir uyku için olmazsa olmazlardan biri de doğru yastıktır. Kişisel özelliklerinizi de göz önünde bulundurarak doğru yastık seçiminde bulunmanız kaçınılmaz olacaktır. Yetişkin, genç ve bebekler için özel olarak tasarlanan jel, silikon, elyaf, lateks ve visko gibi yastık türlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Kilodan boyun yapısı ve vücut sıcaklığına kadar pek çok etkenin rol oynadığı yastık seçiminde acele etmemenizi öneriyoruz. Bunun yanı sıra kişisel yatış pozisyonu da yastık seçiminde önemli rol oynamaktadır. Doğal ürünler kullanmaktan hoşlanan kişiler için genellikle bambu, yün ya da kaz tüyü yastıklar önerilir. Tüm bunların yanı sıra alerjik bir bünyeniz varsa şayet ilk dikkat etmeniz gereken şey, anti-alerjik malzemeden üretilmiş yastıklara bakmak olacaktır. 

Yorgan Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Yorgan seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden biri odanızın sıcaklığıdır. Odanızın sıcaklığı yüksekse yün yorgan kullanmak mantıksız bir seçim olacaktır. Fazlasıyla terletecek olan yün yorgan yerine daha hafif yorganlar seçebilirsiniz.

Vücudunuza hava aldırmayan yorganlar tercih etmemeye özen gösterin. Aksi takdirde uykunuz sürekli bölünecek ve terli bir şekilde uyanacaksınız. Ayrıca kendi zevkinize göre ipek ya da kaz tüyü yorganlar da seçmeniz mümkün. Yorganın yumuşaklığı ve kalınlığı da bu anlamda büyük önem taşıyor. Daha sert ve ağır olan yün yorganları sıcaklığın düşük olduğu odalarda kullanmak ideal olacaktır.

Son derece geniş bir yelpazeye sahip olan yorganlar çok sayıda farklı malzemeden üretilmekler birlikte renk ve desen açısından da envai çeşit alternatif sunmaktadır. Alacağınız yorganın hem görüntü hem de kullanışlı olması açısından sizin zevkinize uygun olması gerekir.

İpek Yorganlar: Alerjik bünyeye sahip olanların ilk tercihlerinden biri de antialerjik özellikteki ipek yorganlardır. Kir ve toz biriktirme göz önünde bulundurulduğunda en avantajlı seçenek olan ipek yorganlar, diğer türlere göre daha yüksek fiyatlıdır.

Kaz Tüyü Yorganlar: Kazın hangi bölgesinin tüylerinin kullanıldığı büyük önem taşıyan kaz tüyü yorganlar oldukça kullanışlıdır. Ancak kanat tüyleri kullanılan kaz tüyleri diğerlerine göre daha az kullanışlıdır.

Elyaf ve Silikon Yorganlar: Çok sıcak tuttuğu söylenemese de aslında hafiflik ve fiyat / performans açısından en çok tercih edilenlerden biri de elyaf ve silikon yorganlardır. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra kullanımı da gayet rahattır.

Yün Yorganlar: Anneannelerimizin, babaannelerimizin evlerinde gördüğümüz, şimdilerin pek de tercih etmediği yün yorganların temizliği zor olsa da en sıcak tutan tür olduğu söylenebilir.

Kategoriler: Ağol Tekstil

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!