Günün yaklaşık %30’unun uyuyarak geçtiği ve bu uyku süresinin günün kalan %70’lik kısına ciddi anlamda etki ettiği düşünüldüğünde uyku kalitesinin ne kadar önemli olduğu net bir şekilde görülebilir.

Kaliteli bir uyku için yatak ve yastık seçiminden sonra en büyük etkiyi yorgan seçimi yapmakta. Kendinizi tam anlamı ile rahat hissedeceğiniz ve vücudunuza uygun bir yorgan sayesinde, çok daha güzel bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yorgan Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yorgan seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta alerjik bir cilde sahip olup olmadığınız. Eğer vücudunuz alerjik ise; yorgan seçiminizi anti alerjik yorganlardan yana yapmanız gerekiyor.

Yorganınız, odanızın sıcaklığına uygun olmalıdır. Zaten sıcak bir odanız varsa yün yorgan kullanmak sizi fazlasıyla terletecektir ve rahatsız edecektir. Yorganınızın çeşidini ve kalınlığını seçerken odanızın sıcaklık değerlerini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kullanacağınız yorganın terletmemesine özen göstermelisiniz. Vücudunuza hava aldırmayan bir yorgan terlemenize neden olacaktır. Bu durum, sağlık için son derece sakıncalı olup pek çok hastalığın oluşumuna neden olabilir.

Kişisel zevkinize göre yorganın yumuşak ve hafif olup olmadığına dikkat edin. Yün yorganlar daha sert ve ağırken ipek ve kaz tüyü yorganlar daha yumuşak ve hafiftir.

Yorgan seçiminde yorganın ne kadar kalın olduğuna dikkat edebilirsiniz; ancak seçiminizi kesinlikle buna göre yapmayın. Yorganın kalınlığı ne kadar sıcak tutacağının bir göstergesi değildir.

Yorganların boyutları, belli ölçülerde olsa da tek çeşit değildir. Yatağınızı ve kullanımınızı göz önünde bulundurup yorganınızın ölçüsüne karar verebilirsiniz. Yatağınızın genişliğinden en az 20 cm geniş bir yorgan seçmeniz önemli bir ayrıntı.

Yorgan Modelleri

Yorgan çeşitleri ve yelpazesi son derece geniştir. Pek çok farklı malzemeden, farklı amaçta üretilmiş renk renk ve desen desen yorgan bulabilirsiniz. Önemli olan alacağınız yorganın sizin zevkinize hitap etmesi ve sağlığınız için uygun olmasıdır.

  • İpek yorganlar, antialerjik özelliğe sahip olduğu gibi üzerinde kir ve toz biriktirme konusunda en avantajlı olandır. Yumuşak bir yapısı vardır. Terletmez ve hafiftir. Ancak fiyatları da üst düzeydir.
  • Kaz tüyü yorganlar da hafif ve yumuşak yorganlardır. Dikkat etmeniz gereken yorganın içinde kazın hangi bölgesinin tüyleri kullanıldığıdır. Eğer kanat tüyleri kullanılmışsa bu yorgandan memnun kalmamanız olasıdır.
  • Elyaf ve silikon yorganlar, son derece rahattır fakat çok sıcak tuttuğu söylenemez. Eğer eviniz sıcak oluyorsa, he uygun fiyatlı hem de rahat olması nedeni ile ilk sıralarda yer almalı.
  • Yün yorganlar yorucudur. Ağırlığı nedeni ile gece rahatça hareket edemezsiniz ve temizliği zordur; ancak çok sıcak tutar. Her ne kadar terletiyor olsa da soğuk bir bölgede yaşıyorsanız bu yorganı tercih edebilirsiniz.

 

Yorganların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yorgan bakımı yaparken yorganın özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer çamaşır makineniz yeterli büyüklükte ise; hemen hemen tüm yorganları makinizde yıkayabilirsiniz. Fakat asıl önemli olan kurutma kısmıdır. Koku yapmadan kurumaları gerekmektedir.

Yorgan modelleri hakkında daha fazla detay için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Toptan yada Perakende Siparişleriniz için Hemen Bize Ulaşın!

 

Kategoriler: Ağol Tekstil

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!