Yorganlar, yatak odasının en öneli ev tekstil ürünlerinden birisidir. Rahat ve kaliteli bir uyku için doğru yorgan seçimi olmazsa olmazdır.

Doğru yorgan seçimi kişiye göre değişse de kaliteli bir yorgan kullanmanız oldukça önemlidir. Aksi halde geceleri sık sık uyanarak bir sonraki gün kendinizi yorgun hissedebilir, terleme nedeni ile kitlenmeler yaşayabilir ya da vücudunuzda alerjilerle karşılaşabilirsiniz.

Yorgan Çeşitleri

Yorgan çeşitleri, yorganların içerisinde kullanılan dolgu malzemesine göre adlandırılmaktadır. Ancak her malzemenin de farklı kaliteleri olduğunu unutmamalısınız.

İpek Yorgan: İpek yorganlar, en kaliteli ve kullanışlı yorgan çeşitlerinin başında gelir. Özellikle alerjik bir bünyeye sahipseniz antialerjik olması hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırır. Geceleri uyurken terlemediğinizi; ancak sıcak kaldığınızı hissedersiniz. İçerisinde bulunan maddelerde hiçbir kimyasal kullanılmaması ve rahatlıkla makinede yıkanabiliyor olması ipek yorgan modellerinin en büyük artıları arasında yer almakta.

Yün Yorgan: Yün yorganlar, çok eski dönemlerden beri sıklıkla kullanılmakta olan yorgan çeşitleri arasında yer almakta. Hemen hemen her evde bulunuyor olsa da çok da kullanışlı olduğunu söylemek mümkün değil. Cildi kaşındırabilir. Özellikle cildiniz hassas ise; bu konu canınızı son derece sıkabilir. Soğuk havalarda sizi üşütmediği ve sıcak tuttuğu kesin ama aynı zamanda terletir de. Bu durumda terledikten sonra vücudunuzda tutulmalar ortaya çıkabilir. Yün yorganların da içerisinde kimyasal maddeler bulunmaz fakat bakımı ve temizlenmesi zordur. En fazla 2 senede bir havalandırılması ve yünlerin dövülmesi gerekir.

Kaz Tüyü Yorgan: Kaz tüyü yorganlardan duyulan memnuniyet yorganın kalitesine göre ciddi anlamda değişiklik gösterebilir. Yüksek kaliteli modeller seçtiğinizde son derece memnun kalacağınız bu yorganlar, düşük kalitelerde çekilmez bir hal alır.

Sıcak tutma özelliği gayet başarılıdır; ancak içeriğinde kimyasallar bulunur. Terlemenize neden olabilir ve alerjik ciltlerde sıkıntı yaşatabilir. Temizliğinin kolaylığı, kullanılan yorganın kalınlığına ve bulunduğunuz bölgenin iklimine göre değişebilir. Ortalama mevsim sıcaklıklarında, çok kalın olmayan bir kaz tüyü yorganı çamaşır makinesinde yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz.

Elyaf Yorgan: Elyaf yorgan, halk arasında en çok kullanılan yorgan çeşididir. Vermiş olduğu yumuşaklık hissi ve diğer yorganlara göre daha uygun fiyatlı olması bu yorganların tercih edilirliğini arttırmaktadır.

Elyaf yorganların içerisinde de kimyasal bulunabilmekte. Ayrıca soğuk kış gecelerinde yeterince sıcak tutamayabilir. Eğer eviniz zaten sıcaksa kullanabileceğiniz rahat bir yorgan çeşididir.

Yorgan Fiyatları

Yorgan fiyatları, yorganınızda kullanılan malzemenin yanı sıra kumaşının çeşidine ve üretim şekline göre değişiklik gösterir.

Pamuk dış yüzeye sahip yorganlar, sağlık açısından da daha iyi olacaktır. %100 pamuk kaplama olması yorgan fiyatı üzerinde değişikliklere neden olabilecek olsa da bu özellik son derece önemlidir.

Yün ve elyaf yorganlar, fiyatları en uygun olan yorganlardır. Kaz yüzü yorganlarda fiyatlar artarken, en yüksek fiyatlar ipek yorganlarda görülmekte. Elbette ki yorgan çeşidi üzerinde karar verirken bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız; ancak hangi yorganı alırsanız alın mutlaka kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Ağol Tekstil Yorganlar;

  • Her iki dış yüzü %100 Pamuk iplikten dokunmuş kumaşla kaplı,
  • Ara dolgu malzemesi astarla desteklenmiş,
  • Hafif,esnek ve yumuşaktır,
  • Terletmez,
  • Yıkanabilir,
  • Antibakteriyel,
  • Vakumlanabilir.
Kategoriler: Yorgan

error: Ağol Tekstil © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır. Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır!
%d blogcu bunu beğendi: