Lastikli Çarşaf

Lastikli Çarşaf

Başlıklar

Lastikli çarşaf, günümüzün en çok tercih edilen tekstil ürünlerinden biri haline geldi. Bunun sebebi hepimizin en doğal ve ortak noktasının uyku olması. Uyku sağlığımız için çok önemli. Kaliteli bir uyku tüm hayatımızı etkileyecektir. Çarşaf ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Yatağınızda sürekli kayan, bozulan rahat vermeyen tekstil ürünlerini özellikle çarşafı düşündüğünüzde rahat ve kaliteli bir uykunun ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz.

Bu sayfada ideal lastikli çarşaf hakkında bilgiler vereceğiz. Çünkü her ürün istenilen kalitede değil ve kullanım deneyim açısından kalitesiz ürünler canınızı sıkabilir. Öncelikle lastikli çarşafın tam olarak ne olduğunu bilmeyenler olabilir, bunu açıklayalım. Daha sonra özelliklerinden bahsedelim.

Lastikli Çarşaf Nedir?

Lastikli çarşaf, çarşaf türleri arasında kullanım özellikleri bakımından en fazla tercih edileni durumunda. Fitted çarşaf olarak ta bilinir. Oldukça fazla tercih edilmesindeki en önemli etkenler;

Sunduğu kullanım kolaylığının yanı sıra şık, rahat ve kaliteli de olmalıdır. Bugün sadece evlerde değil, otel ve pansiyon gibi turizm işletmelerinde ve hastane odaları ve sağlık merkezlerinde de oldukça fazla kullanılıyor.

Çarşaflar, uyku düzeni ve kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Yanlış ve kalitesiz çarşaf seçimi, uyku esnasında terlemeye, kaşınmaya ve bu nedenle de sık sık uyanmanıza neden olabilir. Ayrıca cildinizi rahatsız edip alerji de yapabilir. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için her zaman kaliteli malzemelerden üretilmiş çarşafları tercih etmelisiniz.

Lastikli Çarşaf Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Çarşaf alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ve ilk nokta, alacağınız çarşafın kumaşı olacaktır. Mutlaka pamuk ağırlıklı kumaşlar tercih etmeye çalışın.

Bu aşamada şöyle bir durum var. Her pamuklu diye satılan çarşaf %100 pamuklu kumaş olmayabilir. Pamuklu kumaşların yanı sıra penye, keten, saten ve liyosel içeren kumaşları da tercih edebilirsiniz.

Çarşaf kumaşının, terletme özelliği olmaması ve cildinize hava aldırması çok önemli. Terlediğinizde nemi size vermemesi, kumaşın sağlığınız için doğru bir kumaş olduğunun göstergesidir.

Kumaş çeşidinin yanı sıra kumaşın dokuma özellikleri de çok önemlidir. Kumaştaki rahatlık hissini arttıran sık dokumadır. Daha fazla detay için lastikli çarşaf kumaş çeşitleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Lastikli Çarşaf Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Lastikli Çarşaf Ölçüleri Nelerdir?

Lastikli çarşaflar marka ve modele göre farklı ölçülerde olabilirler. Ancak bazı genel standart ölçülerde mevcuttur.

Tek Kişilik Lastikli Çarşaf

Tek kişilik için standart genel ölçü 120 x 200 olarak kabul edilir. Eğer özel ölçülerde tek kişilik yatağa sahipseniz iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Çift Kişilik Lastikli Çarşaf

Çift kişilik için ölçüler 140 x 200 yada 160 x 200 olarak çalışılır. Çift kişilik yataklarda boyut seçenekleri daha fazla olduğu için Çift kişilik lastikli çarşaf için seçenek daha fazladır. Bu sebeple eğer özel ölçülerde çift kişilik yatağa sahipseniz iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Sipariş vermeden önce yatağınızın boyutlarını net olarak öğrenmenizde fayda var. Yatağınız boyutlarını da hesaplayarak en az 10 cm daha geniş çarşaf almanız gerekiyor.

Battal Boy Lastikli Çarşaf

Battal boy, büyük boy yataklar için üretilmektedir. Battal boy lastikli çarşaf için genel ölçü 200 x 200 olarak üretilir ancak özel boyutlar için bilgi alabilirsiniz.

Bebek Boy Lastikli Çarşaflar

Bebek boy için çok fazla ölçü seçeneği bulunur. 60x120, 80x140, 70x130, 50x90 gibi. Bebek boy lastikli çarşaf almadan önce mutlaka yatağın ölçüsünü net olarak öğrenmelisiniz. Aksi takdirde çarşaf yatağı tam olarak sarmayacaktır.

**kumaşın esneme payı sayesinde kenar köşe derinliği 30 cm'e tekabül etmektedir.

Lastikli Çarşaf Fiyatları Neden Farklıdır?

Bu ürünler genel olarak uygun fiyatlı ürünlerdir ancak fiyatları kumaşın kalitesine, dokumasına, türüne ve çarşafın boyutuna göre farklılık gösterir. Bir ev tekstili ürününü olmasının yanı sıra dekoratif ürünler de olduğu göz önüne alındığında fiyatlarında değişiklikler olması gayet normaldir.

Lastikli çarşaf için saten kumaşlar, kumaşın yapısı gereği ve daha çok özel günlerde kullanıldığı, az tercih edildiği için fiyatları pamuklu kumaştan üretilen çarşaflara göre daha pahalı olmaktadır.

Alacağınız çarşafın üzerinde bulunan figür, desen ve model de fiyat yelpazesi üzerinde değişiklikler olmasına neden olabilir. Özellikle, lisanslı bir karaktere ait baskılar çarşafın fiyatını yükseltir.

Lastikli Çarşaf Takımı Nedir?

Bildiğimiz üzere birçok nevresim takımından halen düz çarşaf çıkıyor. Durum böyle olunca lastikli çarşaflar ayrı alınmaya başlandı. Bazı firmalar nevresim takımlarını ayrı satmaya başladı. Bazı takımlarda çarşaf bulunmuyor, sadece nevresim ve yastık kılıfı bulunuyor. Bazıları ise takım olmaktan çıktı sadece nevresim (yorgan kılıfı) olarak satılıyor. Kısacası alışkanlıklarımız değişmeye başladı.

Lastikli çarşaf takımı da işte bu aşamada piyasaya çıktı. Bu takımlarda yastık kılıfı da bulunuyor. Çift kişilik setlerde 2 yastık kılıfı, tek kişilik setlerde ise tek yastık kılıfı bulunuyor. Lastikli çarşaf takımlarında nevresim yani yorgan kılıfı bulunmuyor. Bu şekilde yastık kılıfı ve çarşafınız hem kumaş yapısı hem de renk, desen olarak uyumlu oluyor. Nevresimi ise zevkinize ve lastikli çarşaf takımınızın renklerine göre ayrıca satın alabiliyorsunuz artık. Ayrıca pike ile de kullanma şansınız var.

Lastikli çarşaf takımları renk ve desen çeşitliliğinin yanı sıra kumaş yapısı olarakta çeşitliliğe sahip. Bunlar;

Pamuklu Kumaş Takımlar

Pamuklu kumaşlar daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi en sağlıklı olanlardır. Teri çeker ve serin tutar. Konforludur.

Saten Kumaş Takımlar

Saten kumaşlar özel günler için kullanılırdı eskiden. Saten dokusuyla kişiye kendini iyi hissettirir. Çok kaydığı için günlük kullanılmıyordu o zamanlar. Ancak lastikli çarşaf sayesinde bu sorun artık kalmadı.

Havlu Kumaş Takımlar

Havlu kumaşlarda oldukça serin tutan ve konforlu kumaşlardandır. Özellikle yaz aylarında tercih edilirler.

Pamuklu kumaş lastikli çarşaf takımları

Saten kumaş lastikli çarşaf takımları

Havlu kumaş lastikli çarşaf takımları

Lastikli Çarşaf Modelleri

Lastikli çarşaf modelleri oldukça çeşitlidir. Özellikle son yıllarda özel baskı desenli modeller üretilmiştir. Yine de bu modeller arasında en çok talep gören model düz renkli olanlardır. Düz modellerin tercih edilmesinin en büyük nedeni ise; farklı yastık kılıfları, nevresim ve yatak örtüleri ile beraber kullanabilmesini sağlamasıdır. Diğer bir deyişle esnek kullanım sağlar.

Özel günler için saten çarşaflar tercih edilirken, saten çarşaflarda tek rengin yanı sıra desenli modellerde ön plana çıkıyor.

Çocuklar için üretilen ürünlerde ise genellikle popüler çizgi film kahramanları olan modeller daha fazla talep görüyor. Bebekler için ise daha soft renklerde, hatta boyasız, beyaz, %100 pamuk ürünler daha fazla tercih ediliyor.

3 Adımda Lastikli Çarşaf Kullanmanın Avantajları

Çarşaf, temizliğin ve konforun bir göstergesi olarak yataklarımızın vazgeçilmezi durumundadır. Yatılan ortamın daima hijyenik ve temiz olması sağlık açısından son derece önemlidir. Bu nedenle lastikli çarşaflar diğer çarşaf modellerine göre önemli avantajlar sunmaktadır. Bunları birlikte adım adım inceleyelim.

Değiştirirken Çok Daha Avantajlı

Bildiğiniz gibi günde en az 7-8 saatimizi geçirdiğimiz yataklarımızın çok temiz tutulması gerekiyor. Fakat yatakların çarşaf değişimi çoğu zaman bir eziyet halini alabiliyor. Lastikli çarşaf bu konuda kullanıcılara ciddi avantajlar sunuyor. Lastiklerin bir tarafını yatağınıza geçirdikten sonra işlem saniyeler içinde tamamlanabiliyor. Yatağınızın boyutlarına uygun bir çarşaf size büyük bir pratiklik ve hız kazandırabilir.

Sabahları O Manzarayı Görmekten Usandıysanız...

Geleneksel çarşaflar yatağa bir lastik yardımıyla tutunamadığından yatağın bir tarafına doğru yığılabilirler. Geceleri yatağınızda döndüğünüzde ve hareket ettiğinizde çarşafınız da sizinle birlikte hareket eder. Bunun sonucunda sabah çarşafınızı tekrar düzeltmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sorun her sabah tekrarlanınca son derece tatsız bir durum almaya başlar. Bu çarşaf yatağın bütününe geçirilmiş olduğundan siz normal bir güçle yatağınızda döndüğünüzde yığılma veya bir kenara toplanma gibi problemler oluşmaz. Böylece hem uykunuzda rahat etmiş olursunuz hem de sabahları tekrar çarşafınızı düzeltmek zorunda kalmazsınız.

Kırışıklık Yerine Gergin Bir Yatak Görüntüsü

Bir hız devrinde yaşıyoruz. Ailemiz, işlerimiz ve farklı meşguliyetlerimizle uğraşırken zamanı ne kadar iyi kullanırsak o kadar sevdiklerimize zaman ayırmış oluyoruz. Bu nedenle sizi çarşaf ütülemekten kurtarmak için lastikli çarşaf çok yerinde bir seçimdir. Yatağa kenarlarında bulunan lastikler vasıtasıyla geçirildiği için son derece gergin bir görüntü oluşturmaktadır. Böylece ütü yapmanıza gerek kalmaz. Fakat eğer yine de ütü yapmak isterseniz çarşafınızın lastikli kısımlarını ütü masanıza geçirerek işlem yapabilirsiniz.

Genel olarak bu tür çarşaflar hayatı son derece kolaylaştıran bir ürünler olarak öne çıkıyor. Özellikle çarşafı yıkadıktan sonra yatağa geçirme ve ütü gibi süreçlerde rahatlıklar sağlaması açısından kesinlikle tercih edilmesi gerekiyor. Sipariş verirken yatağınızın ölçülerini kontrol etmelisiniz. Bu sayede yatağınıza en uygun çarşafı sipariş ederek rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Farklı renklerde veya aynı renkten fazla adette sipariş vererek kirlendiğinde değiştirerek kullanabilirsiniz.

Ağol Tekstil lastikli çarşaf ürünleri, Süprem Penye 100% pamuklu kumaştan üretilir. Kullandığımız lastiğin eni 2 cm’dir ve kenar köşe derinliği 30 cm olarak üretilir. Her ebatta yatağınıza kolayca takabilirsiniz. Etrafının lastikli olması sayesinde yatağı rahatça kavrar. Ürünlerimiz kesinlikle renk vermez ve çekmez. Üretimde yerli kumaş, lastik ve iplik kullanılmaktadır.

Toptan ve Perakende Siparişleriniz ve En Güncel Fiyatlar için Bize Ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Ağol Tekstil Lastikli Çarşafları Hakkındaki Yazılarımızı Bu Kategoride Bulabilirsiniz.