Lastikli Çarşaf Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Lastikli Çarşaf

Başlıklar

Ev tekstili ürünlerinde öne çıkan ürünlerden biridir Lastikli çarşaf. Lastikli çarşaf kullanım özellikleri olarak pratikliği ve ekonomikliği sayesinde sıklıkla tercih edilen bir üründür. Lastikli çarşaf kolay kullanım, kaymazlık özelliği, toplanma veya kırışıklık yapmaması, şık durması ve kolay katlanması sayesinde muhafaza alanlarında az yer kaplar ve tercih edilir. Lastikli çarşaf esnektir bu sayede kolay ve hızlıca uygun ebattaki yataklara uyum sağlar fit bir görüntü verir. Lastikli çarşaf kullanılan kumaş özelliklerine göre 2 ayrı kumaştan üretilir;

Kullanılan kumaş ve kullanım alanı kumaş tercihi konusunda karar alınmasını sağlar. Yapılan lastikli çarşaf seçimi kullanılan kumaşa göre kullanım kolaylığı ve ekonomi sağlar. Bu sebeple kullanım amacına uygun lastikli çarşaf seçilmesi hem kullanım kolaylığı, ekonomi ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Lastikli Çarşafta Kumaş Seçimi ve Kullanım Alanları

Lastikli çarşaflar günlük kullanımda pratiklik ve zaman tasarrufu sağlaması açısından öncelikli tercih edilen bir üründür. Lastikli çarşaflar 2 tip sınıf kumaştan üretilir. Örme kumaşlar ve dokuma kumaşlar.

Örme Kumaş Lastikli Çarşaflar

Örme kumaş lastikli çarşaf kalitesine göre genellikle 4 tip iplik kumaşından üretilir. Bunlar open-end, Karde, penye pamuk ve polyester ipliği kullanılır. Lastikli çarşaf üretiminde 8 adet renk üretimimiz standarttır. Bu renkler; Beyaz, Mavi, Pembe, Kırmızı, Sarı, Siyah, Lacivert ve Gri'dir. Ağol Tekstil olarak müşteri talebine göre Örme kumaş ta bu 4 tip iplikten ve özel renk ve ebatlarda da üretim yapılmaktadır. Günlük 2000 adet üretim kapasitemiz mevcuttur.

Örme kumaş Lastikli Çarşaflar istek ve talebe bağlı olarak kumaş türlerinde; Süprem Penye, Karde ve open end ipliklerden üretilmektedir. Yine müşteri talebine göre m2'de 110gr, 120gr, 130 gr, 140 gr ve 150 gramlık örme yapılmaktadır. Belirtilen m2=120 gr değerlere göre üretilen lastikli çarşaf tek kişilik üründe ağırlık ortalama 310-360 gr arasında olmaktadır. Belirtilen değer Kumaş m2=120 gr ve 1 cm eni olan lastik kullanımında tahmini değerdir.

Örme Kumaş Lastikli Çarşafların Kullanım Alanları

Örme kumaş kullanılan Lastikli çarşaflar ütü istemez. Özel katlama yöntemi sayesinde saklaması kolay ve kullanımı pratiktir. Yatak üzerinde devamlı gergin olması sebebiyle toplu ve düzgün bir görünüm sağlar. Örme kumaş ürün gamında üretilen lastikli çarşaflarda genel olarak penye kumaş ve çeşitleri kullanılmaktadır. Yıkama ve temizlik konusunda kumaş özelliklerine uygun yıkama prosedürlerini uygulamak lastikli çarşafın uzun ömürlü ve sağlıklı kullanılmasını sağlayacaktır. Lastikli çarşaflarda bulunan kullanma etiketinde belirtilen kullanım esasları kumaş türü ve cinsine göre değişiklik göstermektedir. Renkli lastikli çarşaflarda ağartıcı kimyasal ve deterjanlar kullanılmaz. Penye lastikli çarşaf genel kullanım alanı olarak; pansiyonlar, kamp, yurtlar, küçük işletmeler ve konutlarda tercih edilen bir üründür.

Düz örme makinelerinde uygun akrilik iplikler, yuvarlak örme makinelerinde pamuk iplikler, çözgülü örme makinelerinde sentetik iplikler daha çok kullanılmaktadır. Örme iplikler genel olarak yumuşak, az bükümlü, sürtünmeye karşı sağlam ipliklerdir. Kullanım açısından elastikiyet kabiliyetleri dokuma kumaşları göre daha fazladır.

Dokuma Kumaş Lastikli Çarşaflar

Dokuma kumaş üretiminde çeşitli tiplerde her cins ve kalitede iplik kullanılabilir. Kullanılan iplikler örmeye göre çözgü olarak sert bükümlü, atkıda ise örme ile aynı karakterdedir.

Dokuma kumaş olarak tabir edilen kumaşlar da ise; 57 TEL %100 pamuk, 62 TEL %100 pamuk ve 72 TEL %100 pamuk yollu saten kumaşlar kullanılmaktadır. Müşteri talebine göre dokuma kumaştan Tek ve Çift kişilik lastikli çarşaf üretimi yapmaktayız.

Kullanım kolaylığı ve saklama özellikleri açısından örme kumaştan yapılan lastikli çarşaflar daha pratik ve ekonomiktir. Dokuma kumaştan yapılan lastikli çarşaflar ise bir dizi kullanım şartları gerektirmektedir. Dokuma kumaştan yapılan lastikli çarşaflar ütü ve özel katlama teknikleri ile muhafaza edilmesi sebebiyle örme kumaşa göre daha az tercih edilmektedir. Lastikli Çarşaf Katlama Teknikleri için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Dokuma Kumaş Lastikli Çarşafların Kullanım Alanları

Dokuma kumaş kullanılarak üretilen lastikli çarşaflar kumaş kalitesi ve kullanım alanlarına göre tercih edilir ve sınıflandırılır. Dokuma kumaştan üretilen Lastikli çarşaflar kumaş yapısı sebebiyle yıkama işleminden sonra ütü kullanılarak kullanılarak kullanıma hazır hale getirilir. Bu sayede düzgün ve pürüzsüz durur. Dokuma kumaş cinsi kalitesi ve kullanım alanına göre üretilen lastikli çarşaflar; oteller, butik oteller, pansiyonlar ve konutlarda kullanılmaktadır. Dokuma kumaştan üretilen lastikli çarşaflarda kullanım etiketinde belirtilen yıkama şartlarına uygun kullanıldığında lastikli çarşaflar ekonomik ve sağlıklı bir kullanım konforu sağlar.

Dokuma havlu kumaştan üretilen lastikli çarşaflar içeriğinde pamuk ve polyester oranına göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırılma sayesinde havlu lastikli çarşaf tercih edilen uygun kullanım alanlarına sunulur. Havlu lastikli çarşaf penye lastikli çarşaflar gibi kolay ve pratik bir şekilde katlanır ve muhafaza edilir. Havlu lastikli çarşaf kullanım etiketindeki kullanım şartlarına uygun bir şekilde yıkama uygulanmalıdır. Bunlar yıkama suyu sıcaklığı, deterjan seçimi, yumuşatıcı seçimi, kurutma özellikleri (tamburlu makine devir sayısı gibi) Kuru temizleme yapılamaz ve ütü kullanım şartlarıdır. Havlu lastikli çarşaf ta bulunan kullanım ve bakım etiketindeki maddeler eksiksiz uygulandığında ürün ekonomik, sağlıklı ve pratik bir kullanım konforu sağlayacaktır. Havlu lastikli çarşaflar kullanım alanı olarak; pansiyonlar, kamplar, yurtlar ve konutlardır.

Dokuma ve Örme lastikli çarşaflar zamandan tasarruf sağlar. Bakımı kolay ve pratiktir. Uygun katlama yöntemleri sayesinde hızlı bir şekilde kullanım ve muhafaza kolaylığı sağlar.

Dokuma ve Örme kumaştan yapılan lastikli çarşaflarda öncelikle ürün özelliklerine göre tanımlanmış ürün kullanım esasları önemlidir. Bu esaslar ürünlere kullanım etiketi olarak iliştirilmekte ve ürün ambalajlarında da gösterilmektedir. Kullanım esaslarına uygun yapılan yıkama temizlik ve kullanım işlemleri lastikli çarşaflarda; pratik, ekonomik, sağlıklı, temiz ve konforlu bir kullanım sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi ve sipariş için Ağol Tekstil'e sosyal medya, telefon numaralarımız ve e-posta üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar