Lastikli Sedye Örtüsü

Lastikli Sedye Örtüsü

Başlıklar

Sedye örtüsü denildiğinde akla ilk önce hastaneler ve sağlık kurumları gelse de aslında sedye ve sedye örtüsünün kullanım alanı çok geniş.

Lastikli Sedye Örtüsü Kullanım Alanları

Sedye örtüleri oteller, güzellik merkezleri, ağda salonları, spa ve masaj salonları, tıp merkezleri ve hastaneler gibi sağlık kuruluşları, muayenehane ve ambulanslar gibi birçok alanda kullanılır.

Lastikli ve lastiksiz sedye örtüleri mevcut olsa da kullanım kolaylığı ve işlevselliği sebebi ile lastikli sedye örtüleri çok daha fazla tercih ediliyor. Sedye örtülerinin kullanıldığı yerlerde genel amaç yatılan yerin temiz ve hijyenik kalmasıdır. Lastiksiz modellerde kayma, buruşma, yere düşme gibi sorunlar olabilmektedir. Bu sebeple lastikli sedye örtüleri daha fazla tercih ediliyor. Bizde bu sebeple yazımızda lastikli sedye örtüleri hakkında bilgi vereceğiz.

Lastikli Sedye Örtüsü Nedir?

Lastikli sedye örtüsü, bir nevi lastikli çarşaftır aslında. Sadece kullanım alanı ve ölçüleri farklıdır. Lastikli ve lastiksiz olarak ikiye ayrıldığından bahsetmiştik. Lastikli sedye örtüleri de kendi içerisinde ikiye ayrılır aslında.

Pamuklu kumaştan üretilen lastikli sedye örtüleri

Pamuklu dokuma kumaştan üretilen sedye örtüleri çok kullanımlıktır. Defalarca kez yıkanarak kullanıma uygundur.

Bazı kurumlarda bu tip sedye örtüleri kullanılır ancak üzerine rulo halinde satılan kullan at sedye örtülerinden serilir ve her müşteride bu kağıt benzeri örtü çöpe atılır ama tahmin edeceğiniz üzere pek kullanışlı değildir bu örtüler. Kayma sorunu olabileceği için sedye örtünüzü uzun süre temiz tutamayabilirsiniz.

sedye

Tek kullanımlık kumaştan üretilen lastikli sedye örtüleri

Adı üzerinde tek kullanımlık olan bu sedye örtüleri daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz nonwoven kumaşlardan üretilir. Tip olarak lastikli çarşaftan farkı yoktur ancak kumaşı sayesinde tek sefer kullanıldığında atılır ve yenisi kullanılır. Yani her müşteri yada hastaya ayrı sedye örtüsü kullanılır.

Tek kullanımlık dediğimizde aklınıza incecik, dayanıksız bir ürün gelmesin. Tabi ki pamuklu kumaş ile mukayese edilmez zaten amacı bu değil. Ancak nonwoven (dokumasız) kumaşlar kullanım sırasında oldukça dayanıklıdır, atıldıktan sonrada geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Bu kumaşlar son dönemde maske ve bone yapımında da kullanılıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi tek kullanımlık lastikli sedye örtüleri gerek hijyen ve temizlik açısından gerekse kullanım kolaylığı ve maliyet açısından daha uygundur. Özellikle korona virüs gibi bir pandemi ile savaştığımız şu günlerde tek kullanımlık ürünler daha hijyenik olacaktır. Pamuklu kumaştan üretilen lastikli sedye örtülerinde özellikle çok yataklı bir kurum ise temizliği, hijyeni, yedeğini bulundurma vb. gibi daha maliyetli durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Temelde her ikisinin de üretimi standart ölçülerde ve hemen hemen her sedyeye uyacak şekilde üretilir. Özellikle tek kullanımlık, kullan at modeller için 100’lü, 1000’li toptan alımlar çok daha ekonomik olacaktır.

Birçok ev, otel ve hastane tekstilinde olduğu gibi Lastikli Sedye Örtüsü konusunda da Ağol Tekstil’e güvenebilirsiniz. Toptan ve Perakende fiyatlar için yada ölçü vb. konular hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz...

Lastikli Çarşaf Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İsterseniz Sayfamızı İnceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar