Pamuklu Kumaş Özellikleri

Pamuklu Kumaş Özellikleri

Başlıklar

Pamuklu Kumaş Nedir?

Pamuk, birçoğumuzun bildiği gibi endüstriyel bir bitkidir. Tekstil, kozmetik, medikal gibi birçok sektörde kullanılan bir bitkidir. Pamuk elyafı, Pamuk mumu, Pamuk yağı gibi birçok ürün elde edilir.

Pamuklu kumaş ise pamuk elyafının önce ipliğe sonra dokunarak kumaş haline getirilmesi ile elde edilir. Elde edilen kumaş Ham Pamuklu Kumaştır. Sonrasında boyama ve terbiye işlemleri yapılır, Daha sonra ise bu kumaş ile nevresim, çarşaf, kıyafet vb. ürün üretilir ve bizim mağazalardan aldığımız ürün haline gelir.

Pamuk

Pamuklu Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kumaşlar içinde en fazla kullanılan ve tercih edilen kumaş çeşidi pamuklu kumaştır. Çok yönlü olarak kullanılabilmesi ve doğal bir kumaş türü olması onun popüler olmasının başlıca sebeplerindendir.

Antik çağlardan bu yana kullanımı devam eden pamuk elyafı ve pamuklu kumaşlar en sağlıklı ve en doğal kumaş çeşididir.

Pamuk bitkisinin lifli tüyleri toplanır ve pamuk ipliği haline getirilir. Bu iplikler emici özellikleri sayesinde pamuklu kumaşın yumuşak ve rahat hissedilmesini sağlar. Pamuklu kumaşlar bu özellikleri sayesinde özellikle yaz mevsiminde ve sıcak iklime sahip bölgelerde daha çok tercih edilirler.

Pamuklu kumaşlar, teri, nemi, sıvıyı emer; serin tutar ve konforludur. Nefes alan bir yapısı vardır ve sıcak havalarda sıcağı hissettirmezler. Bu sebeple yazlık giysilerde ve ev tekstili ürünlerinde, çorap ve iç giyim ürünlerinde çokça tercih edilirler.

Pamuklu kumaşlar bilinenin aksine kış mevsiminde de sıcak tutma özelliği olan kumaşlardır. Bu sebeple dört mevsim kullanabilirsiniz.

Nefes alan geçirgen yapısı sağlıklı olmasını sağlar ve esnek ve dayanıklı yapısı sayesinde uzun süre kullanılabilir.

Pamuklu Kumaş Bakımı

Pamuklu kumaşlar dayanıklı ve esnek kumaşlar olduğu için yıkama ve kurutma işlemleri biraz daha rahattır. Sıcak suda yıkanmaya ve yüksek tamburlu sıkmaya karşı sorun çıkarmazlar. Özel bakım istemezler.

** Aldığınız pamuklu kumaş ürün, ön yıkama yapılmadıysa bir miktar çekme yapabilir.

İlgili Yazılar