Çarşaf ve Nevresim Kumaşı Nasıl Olmalı?

Nevresim Kumaşı

Başlıklar

Çarşaf ya da Nevresim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Doğru nevresim ve çarşaf seçimi uyku kalitenizi arttıracaktır. Bu sebeple nevresim yada çarşaf seçimi yaparken kumaşına da dikkat etmelisiniz. Yastık kılıfları da buna dahil elbette...

Nevresim takımları genelde nevresim, yastık kılıfı ve çarşaftan oluşur. Bazı nevresim takımlarında ise çarşaf bulunmaz, sadece nevresim (yorgan kılıfı) ve yastık kılıfı bulunur. Her iki seçenekte de nevresim takımının ve çarşafın kumaş seçimi çok önemlidir.

Çarşaf ve Nevresim Takımlarında Kullanılan Kumaş Çeşitleri

Kumaş çeşitlerini temel olarak ikiye ayırabiliriz. Örme Kumaşlar ve Dokuma Kumaşlar.

Örme Kumaşlar

Örme kumaşlar genelde süprem penye kumaşlardır. %100 Pamuk olabileceği gibi, polyester karışımı ile de üretilebilirler.

Örme kumaşlar kullanım açısından konforludur. Yıkama kolaylığı sağlar, genelde ütü istemez, ütü gerektiğinde ise kolay açılan bir kumaş türüdür.

Teri emen, serin tutan ve nefes alan bir kumaş türüdür. Süprem örme kumaşlar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dokuma Kumaşlar

Dokuma kumaş üretiminde çeşitli türde ve kalitede iplik kullanılabilir. Kullanılan iplikler örmeye göre daha sert bükümlüdür.

Dokuma kumaş olarak tabir edilen kumaşlar da 57 TEL, 62 TEL ve 72 TEL gibi seçeneklerin yanında aşağıdaki kumaş çeşitleri bulunur.

Renforcé/Poplin Kumaş

Pamuklu kumaşlarda standart ve çok kullanılan bir dokuma türüdür. Nemi emen ve ısıyı dengeleyen bir kumaş türüdür. Renforcé kumaşın yüzeyi yumuşak ve düzdür. Dokuması narindir ancak malzemesi dayanıklıdır. Yaz ve Kış mevsimleri için kullanımı uygundur.

Flanel Kumaş

Flanel kumaş, pamuktan üretilen bir diğer kumaş türüdür. Yüzeyi biraz daha pürüzlü kaliteli kumaşlardır. Bu sebeple çarşaftan ziyade nevresim ve battaniye gibi ev tekstili ürünlerinde kullanılırlar. Flanel kumaş ta diğer pamuklu dokumalar gibi nemi emer, nefes alır ve kullanımı rahattır. Dokusu güzeldir. Giyim ürünlerinde de sıklıkla kullanılırlar.

Perkal Pamuklu Kumaş

Perkal pamuklu kumaşlar çok hafif kumaşlardır. Oldukça sık dokunurlar, yüzeyleri genelde düzdür, pürüzsüze yakındır. Emici ve serin tutan yapısı ile özellikle yaz mevsimi kullanımına uygun bir kumaştır. Bakımı, yıkaması kolaydır.

Saten Kumaş

Saten birçoğumuzun bildiği gibi parlak, pürüzsüz, dökümlü bir kumaş türüdür. Çok ince liflerden üretilen pamuk iplikler kullanılarak sık dokuma yöntemi ile üretilir. İpeğimsi bir yapısı vardır. Özellikle nevresim ve çarşaf üretiminde kullanılırlar. Rahattır, Serinleticidir ve Konforludur. İyi hissettirir.

Jersey Kumaş

Kendine has bir örgü dokusu vardır. Elastik yapıdadır. Kullanımı konforludur ve iyi hissettirir. Dokusunda küçük ağlar yer alır. Yıkaması, bakımı kolay bir kumaştır. Ütüleme işleminde sorun çıkarmaz. Nefes alan, ısıyı dengeleyen ve nemi emen yapısı ile her mevsime uygun bir kumaş türüdür.

Daha Fazla Detay için Lastikli Çarşaflar Kumaş Çeşitleri Yazımızı İnceleyebilirsiniz

Ağol Tekstil Çarşaf ve Nevresim ürünlerinde örme ve dokuma kumaş çeşitleri kullanılmaktadır. Detaylı bilgi, fiyat ve sipariş için bize ulaşın.

İlgili Yazılar