Süprem Kumaş Nedir?

Süprem Kumaş Nedir

Başlıklar

Süprem kumaş, pek çok tekstil ürününün üretiminde kullanılan bir kumaş türüdür. Genellikle giyim ürünleri için popüler bir seçenektir ancak ev tekstili üretiminde, özellikle lastikli çarşaf üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.

Süprem Kumaş Özellikleri

Süprem kumaş, çoğunlukla doğal bir elyaf olan pamuk’tan üretilmektedir. Ancak yün, ipek, sentetik lifler gibi ürünlerden de üretilebilirler. Desenli ve Jakarlı modelleri olabilir, bünyesine katılan likra kadar elastikiyeti artar.

Süprem Nedir?

Süprem Kumaş, teknik olarak bahsetmek gerekirse; tek plakalı yuvarlak örme makinelerinde, tek iğne yatağı üzerinde, tek iğne ile üretilir. Pamuk veya pamuk ağırlıklı karışım ipliklerle örülen düz Süprem kumaş, düşük gramajlı ve pamuk ipliğinden imal edilen tek katlı olan örme kumaştır.

Süprem kumaş düz örme kumaştır. Süprem kumaşın ön yüzü düz (R) ilmek yapısında, arka yüzü de ters (L) ilmek yapısında görünür. Genellikle düşük gramajlı üretilen tek katlı örme kumaştır. Üretiminde kullanılan ipliklere göre farklı şekilde isimlendirilirler.

Süprem Kumaş Çeşitleri

Standart düz ve düşük gramajlı üretilen süprem kumaş dışındaki en bilinen çeşitler şöyledir;

Ağır Süprem

Ağır süprem (Heavy Jersey yada Heavy Supreme), çift katlı iplikler ile dokunur. Gramajı diğer süprem kumaşa göre daha yüksek olduğu için bu şekilde isimlendirilir. Ağır sürem kumaşlar için Çift Süprem yada Double Jarse kumaş da denilmektedir.

Likralı Elastik Süprem

Pamuklu dokumanın içine katılan likranın oranına göre kumaşın elastikiyeti artar. Bu sebeple bu kumaşlara likralı elastik süprem denir. Genellikle giyim ürünlerinde kullanılır.

Melanj Süprem

Polyester karışımlı pamuk ipliklerle dokunan süprem kumaşlardır.

Bunların dışında zımparalı süprem, ringelli süprem, likralı ringelli süprem, buklet süprem, simli süprem gibi çeşitleri vardır.

Süprem kumaşlar üretim sırasında oldukça geniş en ve boyda üretilebilirler. Bu sebeple çarşaf gibi büyük ölçülü ev tekstili ürünlerinde rahatlıkla kullanılırlar. Hava alan yapısı ve terletmeme özelliği sayesinde Çarşaf olarak oldukça fazla talep edilmektedir. Süprem örme kumaşlar aynı zamanda yazlık giyimde, sportif kıyafetlerde, medikal ve tıbbi giysilerde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Ağol tekstil lastikli çarşaflarında %100 Pamuklu Süprem kumaşlar kullanılmaktadır. Ürünlerimizde yerli kumaş ve lastik kullanılmaktadır. Daha Fazla detay için lastikli çarşaf sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar