Alezler

Alezler

Başlıklar

Alez Nedir?

İnsanlar geçmişteki gibi yatakların üzerine sadece çarşaf geçirmekle yetinmiyor. Teknolojinin gelişimi ile beraber, yatak ömrünü uzatmak adına yeni nesil yöntemlere başvurabiliyor. Koruyucu tabakalar olarak adlandırılan alezler de bu yöntemler arasında yer alıyor. Alez temel olarak çarşafsız olan yatağın üzerine koruma maksadıyla serilen bir tür koruyucu aparat olarak yorumlanabilir. Alezler aynı zamanda yatağın zaman içinde kirlenmesini engeller. Bu özel materyaller yapılarına göre farklı türlere sahiptir.

Alez çeşitleri arasında bilhassa pamuklu alezler ve sıvı geçirmeyen alezler ön plana çıkar. Özellikle sıvı geçirmez alezler iki katlı olduğu için oldukça yüksek bir koruma sağlar. Üst taraftaki katman pamuktan meydana gelir. Alt katmansa sıvı geçirmeyen polyesterden meydana gelir. Sıvıları üst taraftaki katmana hapsetme işlevine sahiptir. Tek ve çift kişilik yatakların haricinde doğrudan bebek yataklarında da kullanılabilir.

Alezlerin Özellikleri

Alezin yatakla temas içinde olan bölümü alttadır ve burası sıvı geçirmez özelliğe sahiptir. Bu bölümün muşamba materyalle kaplandığı görülür. Ayrıca söz konusu kısmın hava aldırmaz özellikte olması, vücutla temas edilmemesini sağlar. Vücutla doğrudan temas içinde olan bölüm doğrudan kumaş dokusunda bulunur. Bu anlamda alezdeki muşamba bölümü; ne denli sıvı dökülürse dökülsün, bu sıvının yatağa erişmesini engelleyecektir. Vücut sıvısı sızıntıları, idrar kaçırma gibi temel uyku problemlerine karşı güvenli bir koruma niteliğine sahiptir.

Alezlerin piyasa içindeki bir diğer ismi yatak koruyucusudur. Bugün itibariyle bu yatak koruyucularında gelişen teknolojinin bariz izlerini yakalamak mümkündür. Su ve ter dışında bakteri benzeri etkenlerin yatağı yıpratması alezler sayesinde mümkün hale gelir. Bu da yatak ömrünü doğrudan artıran bir unsur olarak karşımıza çıkar. Günümüzdeki ortalama yatak fiyatları düşünüldüğü zaman bu tip koruyucuların önemi biraz daha iyi anlaşılabiliyor. Yatak ömrünü uzatmak dışında sağlıklı bir uyku hayatı için de önemli bir rolü olan alezlerin yapısında; PVC kaplama kumaşlar, polyester kumaşlar, pamuklar veya elastik tipte bantlar materyal olarak kullanılır. Yataklarının değerini bilen kişiler için bu tip koruyucuların kalitesi son derece önemlidir.

Alez Kullanımına Dair Bilgiler

Alezlerin her bir köşesinde yatağa daha rahat bir şekilde tutunmalarına yardımcı olan lastikli yuvalar vardır. Bu durum kaymaların ve toplanmaların önlenmesini sağlar. Yıkama işlemlerinin ardından alezler doğrudan güneş ışığı almayan alanlarda belli bir süre kurutulur. Arzunuza göre alezi bizzat elde de yıkamanız mümkündür. Bu işlem için önce silkeleyip ardından da bir kaba almanız doğru olacaktır. Kaba aldığınız aleze su ile deterjan ilave edin. Köpürtüp yıkama işlemini bu aşamadan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra ise yeniden ılık su ile durulamalısınız. Yıkama işleminin ardından alezlerin rüzgârlı bir bölüme asılması daha idealdir. Doğal biçimde süzülmesi ve kuruması bu açıdan önemlidir. Alezler genellikle yatak boylarına bağlı olarak çift veya tek kişilik olarak tercih edilebilir.

Alezlerin üstüne mutlak suretle çarşaf yerleştirilmelidir. Doğrudan alez üzerine uyumak görece sakıncalı bir durumdur. Alezli yataklar büyük ölçüde lekeden ya da kirden korur. Aynı zamanda yatağın ömrünün uzaması adına da önemli bir materyaldir. Özellikle hastanelerde yatak koruyucu alezler büyük önem taşır. Hem hijyen açısından hem de kan, sıvı ya da suyun yatağa geçmemesi adına alezlerin kullanılması önemlidir. Hastanelerde alezler genellikle günlük olarak değiştirilir. Yıkama yöntemiyle temizlenmeyen yataklar için alez kullanımı son derece makul bir çözüm olarak öne çıkar.

Ev ve otel tekstilinde uzun zamandan bu yana hizmet vermeyi sürdüren Ağol Tekstil, pamuklu ve sıvı geçirmeyen alez çeşitleriyle karşınızda! Tek, çift, battal boy ve özel üretim boylarda imalat gerçekleştirilir.

İlgili Yazılar