Battaniye Modelleri

Battaniye Modelleri

Başlıklar

Battaniyeler, dünden bugüne özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde soğuk havaların yarattığı etkiye karşı kullanılan ürünlerden birisidir. İhtiyaçlar ve estetik anlayıştaki değişimler elbette battaniye modellerinin de gelişimini etkilemiştir. Bugün bu bağlamda pek çok battaniye türünden söz etmek mümkündür. Battaniye türleri genellikle kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Farklı desenlerde ya da renklerde pek çok battaniye türü ile karşılaşmak olasıdır. Yün ya da pamuklu battaniyelerin haricinde polyester ile polar battaniyeler genellikle ön plana çıkar.

Genelde ısınmak amacıyla kullanılan battaniyeler kimi zaman sadece dekoratif amaçlarla da tercih edilebilir. Kullanım amacı ne olursa olsun mutlak suretle battaniyenin sağlıklı bir malzemeden üretilmesi gerekir. Hem konfor ve işlevsellik hem de insan sağlığı açısından battaniyenin kalitesi oldukça önemlidir.

Battaniye Modellerini şöyle sıralayabiliriz;

Battaniye Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En ideal battaniyeye yönelmek adına ihtiyaçlara yönelik en doğru kriterlerin belirlenmesi gerekir. Bu beklentiler de doğal olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Pamuklu battaniyeler daha konforlu olduğu için genellikle daha fazla tercih edilir. Yine de her pamuklu battaniyenin sağlıklı olabileceği düşüncesi yanlıştır. Pamuk doğal bir malzeme olsa bile yetiştirme süreçlerinde tarım ilaçlarının etkisi yadsınamaz. Bu anlamda sadece sertifikalı battaniyelere yönelerek söz konusu zararlı etkilerden korunmak olasıdır. Diğer yandan battaniye alırken ürünün kolayca temizlenebilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Aşırı soğuk bir bölgede yaşamıyorsanız yün battaniye tercihinizde bulunmanız gereksiz olabilir. Çünkü bu tip battaniyeler genel olarak ağırdır. Ayrıca uyku esnasında sizi bir nebze rahatsız edebilir. Elbette bir diğer kriter de bütçedir. Ürünün sağlıklı ya da konforlu olması kadar cebinize de uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Sizi soğuk kış aylarında ısıtacak bir battaniye arıyorsanız doğru boyutları belirlemelisiniz. Battaniyenizin yatağınızı saracak kadar geniş olması gerekir. Battaniye seçimi öncesinde yatak ölçülerinizi not etmenizde bu anlamda fayda vardır. Günümüzde üretilen ve yaygın şekilde kullanılan pek çok battaniye türü söz konusudur. Doğru kumaş konusunda tamamen ihtiyaçlarınıza göre hareket etmelisiniz. Örneğin pamuklu battaniyeler, tekrar yıkamalara karşı görece dayanıklıdır. Bu tarz seçimler özellikle alerjik rahatsızlıkları olan kişiler için doğru bir seçim olacaktır. Yukarıda da vurguladığımız üzere yün malzemeden üretilen battaniyeler izolasyon açısından verimlidir. Sıcak bir battaniye isteyenler için yün battaniye ideal bir yönelim olabilir. Tabi bu noktada da astım benzeri rahatsızlıkları atlamamak gerekir. Bunun dışında kaşmir, sentetik ve elbette polar tarzı battaniyelere rastlamak mümkündür. Özellikle hafif olmasının yanında rahat bir kullanım imkânı da sunan polar battaniyelere, ayrı bir parantez açmak gerekir.

Polar Battaniyeler

Poların ham maddesi petrol ya da petrol benzeri yan ürünlerdir. Genelde kumaş tekstil sanayisinde aktif olarak tercih edilen polar, sentetik bir kumaş türü olarak bilinir. Plastikten üretilen çeşitli atık ürünlerinin işlenmesi ile ortaya çıkartılan polyester ipliğinin dokunması sonucu üretilir. Diğer kumaş çeşitlerine göre maliyet açısından daha caziptir. Kolayca işlenmesinin yanında yumuşak olması ve sıcacık tutması, polar battaniyelerin sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Polar kumaşların kış ya da sonbahar aylarında üretimi ve satışında gözle görülür bir artış olur. Sadece battaniyelerde değil yatak örtülerinde eldivenlerde, pikelerde ve ev tekstilinde yaygın şekilde kullanılır. Antipilling ve mikro gibi farklı türleri söz konusudur. Polar battaniyelerin en önemli özelliği kolay kolay leke tutmamasıdır. Ayrıca vücuttaki nemin dışarıya kolayca atılmasını sağlar. Bu da vücut ısısının korunması anlamında önemli bir detaydır. Çekme yapmayan polar battaniyeler kolay kolay soğuk geçirmez.

Oldukça uzun zamandan bu yana otel ve ev tekstili sektöründe kendine sağlam bir yer edinmeyi başaran Ağol Tekstil’in normal ve polar battaniye çeşitlerini inceleyebilir ve uygun fiyatlarla toptan sipariş verebilirsiniz.

İlgili Yazılar