Yastık

Yastık

Başlıklar

Yastık, kaliteli uykunun olmazsa olmaz öğelerinden biri. Uyku ise en temel ihtiyaçlarımızdan. Hayatın akışı içerisinde çok dikkat etmesek de uyku dengemizi biraz bozduğumuzda diğer her şeyinde dengesi bozuluyor. Az uyumak ta çok uyumak ta faydalı değil. Önemli olan kaliteli bir uykudur.

Yastık, yatak odası tekstili ürünlerinin başında geliyor. Uyku kalitesi açısından etkisi çok büyük. Yatağın yapısı, yorganın kalitesi kadar yastık seçimi de çok önemli. Doğru yastık seçimi yapılmadığında boyun ağrıları kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca gün içerisinde kendinizi yorgun, uykusuz hatta mutsuz hissedersiniz. Kısacası yanlış seçilmiş, kalitesiz bir yastık bütün gününüzü etkileyebilir.

Sağlığınızın iyi olması ve yaşam kalitenizin artması için yastık seçimine dikkat etmelisiniz. İş sadece seçim ile kalmıyor. Belirli aralıklarla temizliğini ve bakımını yapmalı ayrıca kullanmadığınız zaman uygun şartlarda saklamalısınız.

Yastık Modelleri

Yastık modelleri derken kastedilen aslında üretildiği malzeme, kalınlık ve sertlik özellikleridir. Piyasada pek çok yastık modeli vardır. Herkesin uyku alışkanlıkları farklıdır. Kimisi yumuşak yastık tercih ederken kimisi sert yastıkta daha rahat uyuyabiliyor. Birde boyun ağrısı ile doktora gidildiğinde rahatsızlığın türüne göre tavsiye edilen yastıklar da vardır. Bu sebeple “en iyi yastık” tanımını yapmak çok zordur. Biz en bilinen ve tercih edilen yastıklardan kısaca bahsedelim.

Silikon Yastık

Son yıllarda oldukça fazla tercih edilen modellerden biridir silikon yastıklar. Bu yastıklar kişiye göre şekil alır. Bu sayede rahatlık hissi verir ve kaliteli uykunun kapılarını açar.

Ortopedik Yastık

Ortopedik yastıklar da silikon yastıklar gibi oldukça fazla tercih edilen modeller arasındadır. Özellikle kronik boyun ağrısı gibi rahatsızlıkları olan kişiler için tercih sebebidir. Masa başı işlerinde çalışan, bu mesleklere sahip kişilerde oturma bozuklukları ve hareketsizlik gibi sebeplerle boyun ağrısı diğer kişilere göre daha fazla görülmektedir. Ortopedik yastıklar bu gibi durumlarda önerilen yastıklardandır.

Elyaf Yastık

Elyaf yastıklar fiyatı en uygun yastık modeli olması sebebi ile çokça tercih edilmektedirler. Silikon yastıklara çok benzerler ancak silikon yastıklara göre daha esnek bir yapıya sahiptirler.

Bambu Yastık

Koku yapmayan ve terletmeyen özelliğe sahiptir Bambu yastıklar. Özellikle doğal ürünler kullanmak konusunda hassasanız tercih edebileceğiniz bir seçeneklerden biri olacaktır. Fiyatları diğer yastıklara göre daha yüksek olsa da kaliteli ürünlerdir.

Yastık Fiyatları

Yastık fiyatları ürünün hangi malzemeden üretildiği, ne kadar kalın olduğu ve dış yüzeyinin kaplamasına göre değişiklik gösterebilir.

Tamamen pamuklu dış yüzeyi olan yastık fiyatları daha pahalıdır. Ancak sağlık açısından da çok daha doğru bir seçimdir. Aynı zamanda yastığın dış yüzeyindeki mikrofiber yüzey de fiyat üzerinde değişiklik yaratır.

Visko ve kaz tüyü yastıkların fiyatları hemen hemen birbirine yakındır; ancak kaz tüyü yastıklar alerjik kişilerde sorun olabiliyor. Visko yastıklar ise herkese uygundur.

Yastık fiyatları model seçeneklerinin yanı sıra yastığın markası, özel bir amaç için kullanılıp kullanılmayacağı gibi konulara göre de değişmektedir.

Yastık Seçimi

Yastık seçimi tamamen kişiye özel bir durum olmakla beraber herkesin dikkat etmesi gereken bazı ortak özellikler bulunur.

İlgili Yazılar