Yorgan Modelleri ve Çeşitleri

Yorgan Modelleri ve Çeşitleri

Başlıklar

Yorgan, yatak odası tekstilinin en önemli ürünlerinden biridir. Bununla birlikte rahat ve kaliteli bir uyku için doğru yorgan seçimi olmazsa olmazdır. Doğru yorgan seçimi kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de kaliteli bir yorgan kullanmanız oldukça önemlidir. Aksi halde sık sık uyanarak kaliteli bir uyku uyuyamaz, dinlenemez ve bir sonraki gün kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Terleme sebebi ile çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Yorgan Çeşitleri

Yorgan çeşitleri ile kastedilen yorganın içerisinde kullanılan dolgu malzemesine göre sınıflandırılmasıdır. Dolgu malzemesi yorganın kalitesini, fiyatını, kullanım alanını ve çeşidini yani türünü belirler. Ancak her malzemenin de farklı kaliteleri olduğunu unutmamalısınız.

İpek Yorgan

İpek yorganlar, diğer yorganlara kıyasla en kaliteli ve kullanışlı yorgan çeşitlerinin başında gelir. Özellikle alerjik bir bünyeye sahipseniz antialerjik olması hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırır. Geceleri uyurken terlemezsiniz ancak sıcak kalırsınız. İçerisinde bulunan maddelerde hiçbir kimyasal kullanılmaması ve rahatlıkla makinede yıkanabiliyor olması ipek yorgan modellerinin en büyük avantajlarındandır.

Yün Yorgan

Yün yorganlar, çok eski dönemlerden beri sıklıkla kullanılmakta olan yorgan çeşitleri arasında yer almaktadır. Hemen hemen her evde bulunuyor olsa da çok da kullanışlı olduğunu söylemek mümkün değil. Cildi kaşındırabilir. Özellikle cildiniz hassas ise bu konu canınızı son derece sıkabilir. Soğuk havalarda üşütmez ve sıcak tutar ancak nefes almadığı için terlemeye sebep olur. Terleme sebebi ile çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Tutulmaya bağlı sırt ağrısı vb. Yün yorganların içerisinde kimyasal maddeler bulunmaz fakat bakımı ve temizlenmesi zordur. En fazla 2 senede bir yünlerin havalandırılması gerekir.

Kaz Tüyü Yorgan

Kaz tüyü yorganlar, yorganın kalitesine göre ciddi anlamda değişiklik gösterir. Memnuniyet oranı da kaliteye göre değişiklik gösterir. Yüksek kaliteli malzeme ve yorgan seçtiğinizde son derece memnun kalacağınız bu yorganlar, düşük kalitelerde çekilmez bir hal alır.

Sıcak tutma özelliği gayet başarılıdır; ancak içeriğinde kimyasallar bulunur. Terlemenize neden olabilir ve alerjik ciltlerde sıkıntı olabilir. Temizliğinin kolaylığı, kullanılan yorganın kalınlığına ve bulunduğunuz bölgenin iklimine göre değişebilir. Ortalama mevsim sıcaklıklarında, çok kalın olmayan bir kaz tüyü yorganı çamaşır makinesinde yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz.

Ördek Tüyü Yorgan

Ördek tüyü yorganlar son dönemde oldukça talep gören yorganlardır. Malzeme özellikleri bakımından kaz tüyü yorganlar ile benzerdir. Ancak fiyat olarak daha yüksektir.

Elyaf Yorgan

Elyaf yorgan, en fazla tercih edilen yorgan çeşitlerindendir. Bunun en önemli sebeplerinin başında çok yumuşak olması ve rahat bir uyku sağlamasıdır. Aynı zamanda fiyat olarak da diğer yorganlara göre en uygun fiyatlı olan yorgan çeşididir.

Elyaf yorganların içerisinde maalesef kimyasal madde bulunabiliyor. Tamamen doğal olmuyorlar.. Ayrıca aşırı soğuk kış günlerinde yeterince ısıtmayabilirler. Eğer eviniz zaten sıcaksa kullanabileceğiniz rahat bir yorgan çeşididir. Bununla birlikte mevsim geçişlerinde, bahar aylarında rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yorgan Modelleri

Yorgan modelleri, yorganların boyutlarına yada mevsim dönemine göre ayrılmasıdır.

Başlıca yorgan boyutları şöyledir;

Mevsime Göre Yorganlar;

Yorgan Fiyatları

Yorgan fiyatları, yorganınızda kullanılan malzemeye, kumaşının çeşidine, üretim şekline, ölçülerine göre değişiklik gösterir.

Şu ana kadar yorganların iç dolgu malzemesinden bahsetmiştik. Ancak yorganların dış kaplama kumaşları da yorgan kalitesi bakımından önemlidir. Pamuk dış yüzeye sahip yorganlar, sağlık açısından da daha iyi olacaktır. %100 pamuk kaplama olması yorgan fiyatı üzerinde değişikliklere neden olabilecek olsa da bu özellik son derece önemlidir.

Yün ve elyaf yorganlar, fiyatları en uygun olan yorgan modelleridir. Kaz tüyü yorganlarda fiyatlar artarken, en yüksek fiyatlar ipek yorganlarda görülür.

Elbette ki yorgan çeşidi üzerinde karar verirken bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız; ancak hangi yorganı alırsanız alın mutlaka kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Kaliteli yorgan uzun vadede hem fiyat olarak hem de sağlık açısından daha avantajlı olacaktır.

Ağol Tekstil Yorgan Özellikleri

Daha Detaylı Bilgi için bize mail adresimizden yada telefon numaramızdan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar